Co je to masticha

Masticha / mastix / Chioská masticha / masticha z Chiosu – to je několik zažitých pojmenování pro pryskyřici stromů Pistacia lentiscus rostoucích na jižní části ostrova Chios v Egejském moři.

Masticha z Chiosu je již od starověku známá svými příznivými účinky zejména na žaludek a trávení. V Řecku a zemích Blízkého východu se v současnosti využívá jako oficiální přírodní léčivo, zatímco v evropských zemích je v současnosti masticha definována jako přírodní doplněk stravy.

Účinky Chioské mastichy

Chioská masticha obsahuje desítky účinných látek, díky kterým vykazuje mnohé příznivé účinky, zejména při žaludečních a střevních obtížích a problémech, jako jsou Crohnova nemoc, infekce bakterií Helicobacter pylori a zdravotní potíže, které samotný Helicobacter vyvolává t.j. záněty žaludku, žaludeční vředy a rakovina žaludku. Důležité je připomenout, že Chioská masticha je přírodní produkt a její užívání nevyvolává žádné nežádoucí vedlejší účinky.

Masticha, díky obsahu 80 účinných látek, prokazuje příznivé účinky ve více oblastech:

  • redukuje bakterii Helicobacter pylori
  • redukuje pálení žáhy
  • zmírňuje bolesti žaludku a zánět žaludku
  • podporuje činnost tlustého střeva
  • působí antibakteriálně
  • působí antisepticky
  • působí antimykoticky

Dále se masticha z Chiosu doporučuje užívat při postižení:

Při koupi Chioské mastichy si však dávejte pozor, abyste kupovali pravou Chioskou mastichu. Na trhu se totiž občas objeví produkty z pryskyřice Boswelia, pinie, či mandle nebo produkty z podobného druhu Pistacia palaestina, které však nemají stejný účinek jako pravá chioská masticha.

Pokud se chcete ujistit, že kupujete pravou Chioskou mastichu, doporučujeme produkty v obchodě mastichashop, který je autorizovaným prodejcem originální Chioské mastichy pro Českou republiku s ustanovením od Asociace pěstitelů mastichy na řeckém ostrově Chios.

Pěstování a sběr mastichy

Odrůdy Pistácie lentiscus si kvůli produkci mastichy vyžadují důkladnou péči během celého roku. Rostou velmi pomalu a pryskyřici začínají produkovat až v 5. / 6. roku života, odkdy ji aktivně produkují až do 70. roku životního cyklu stromu. Kvůli vyšší produkci pryskyřice ze stromu je pěstitelé přihnojují vlastním listím.

Sběr mastichy se musí dělat citlivě a šetrně. Kůra stromu se musí opatrně ponařezávať. Z těchto zářezů na větvích a kmeni stromu začne postupně vytékat mastichová pryskyřice, kterou po ztuhnutí lze sklízet. Ztuhnutím této pryskyřice dostaneme první mastichový produkt – syrovou chioskou mastichu, která je vhodná na žvýkání.

Dalším zpracováním lze tuto surovou mastichu upravit do různých podob: rozdrtit na mastichový prášek, kapsle, nebo použít jako přísadu do mastichových žvýkaček. Kompletní nabídku produktů z originální chioské mastichy najdete v našem eshopu.

 

Úloha Chioské mastichy v historii

Účinky chioské mastichy byly poprvé popsány v dobách starověku, konkrétně 1.st., tehdejším významným lékařem a botanikem Dioscoridem, který je považován za otce farmakologie. Ve své knize “O zdravotnických materiálech” rozdělil léky do pěti hlavních kategorií, přičemž zde vyzdvihuje i terapeutické účinky chioské mastichy.

Příznivé účinky mastichy popisuje obvzláště při problémech s trávením a chronickém kašli. Masticha se pro své antibakteriální účinky stala uznávaným léčivem během celých 7 století, během nichž se často využívala lékaři zejména k léčbě trávicích problémů a podporu správné činnosti žaludku a celého trávicího traktu.

Účinky mastichy nezůstaly opomíjené ani ve středověku, kdy se lékařská věda posunula na úroveň složených farmaceutických přípravků. Masticha se v různých podobách využívala jako složka těchto léčiv, což vydrželo až do 18.st.

V současnosti chioská masticha není natolik rozšířená jako v dobách, kdy si museli lidé vystačit s přírodními přípravky a jako přírodní výživový doplněk mírně ustoupila oproti moderním chemickým farmaceutickým přípravkům, ale i současné vědecké studie jasně ukazují na její příznivý vliv zejména při žaludečních potížích.

Zkušenosti s Chioskou mastichou

O účincích Chioské mastichy je zbytečné přesvědčovat, směrodajnými by měly být zkušenosti lidí, kteří již přišli do styku s tímto přírodním produktem. Na základě několika anonymních anket vzešlo, že více než 90% lidí hodnotí svůj stav po doužívání mastichy jako výrazně zlepšený. Nemalé procento lidí má tuto skutečnost potvrzenou i následným vyšetřením u lékaře, nebo spolehlivým diagnostickým testem ověřujícím přítomnost bakterie Helicobacter pylori v organismu. Z konkrétních zkušeností jsme pro vás vyňali tyto:

“Dva roky jsem se trápila bolestmi žaludku. Bolesti začaly pokusnou léčbou mého neurologa, kde na mně zkoušel kopec různých léků …
Nakonec mi tato léčba způsobila neskutečné bolesti žaludku. Následně mi diagnostikovali helikobaktera + zánět žaludku. Prošla jsem kompletní léčbou atb 3x, samé hadičky … a nic nezabralo.
Rozhodla jsem se pro alternativní léčbu a to mastichu. Vybrala jsem 2 celá balení cca 2 měsíční léčba.
Pomohlo !!! Už mohu vypít kávu, sníst co chci … 🙂 toto jsem nemohla bez rizika bolesti 2 roky !!!
A mam pocit, že mi masticha pomohla i s gynekologickými problémy. “

“Máma měla přes rok velké bolesti žaludku, nechutenství atd. v důsledku čehož zhubla v průběhu 1/2 roku téměř 10 kg. Nevím, zda právě masticha pomohla mé mámě, ale byla jsem velmi mile překvapená, když doktorka při gastroent. vyšetření žaludku konstatovala, že vředy se tak zhojili, že ani neví najít, kde se nacházely. Také jsem očekávala pozitivní výsledek z histologie. Byli jsme proto velmi překvapeni negativním výsledkem histologie. V současnosti se máma cítí velmi dobře, nemá žádné bolesti, chutná jí jíst a za dva měsíce přibrala 4 kg. V únoru byla máma znovu na gastroenterologickém vyšetření, přičemž po vředech nebylo ani stopy. Výsledky z histologie negativní a žádná prítomnost helicobakteru. “

Když mi byl zjištěn Helicobacter pylori, lékařka mi předepsala trojkombinaci antibiotik. Obecně však antibiotika špatně snáším a po přečtení příbalových letáků jsem se rozhodla, že je užívat nebudu, jelikož měli velmi mnoho negativních vedlejších účinků. Tak jsem začala studovat a začala jsem užívat zmíněný Betavital, jíst každý den syrovou brokolici, která je podle výzkumů také velmi účinná v boji proti Helicobacter pylori a následně mastichu. Pak jsem absolvovala dechový test a Helicobacter pylori už nebyl. Následně ještě jednu kontrolu, Helicobacter pylori byl stále negativní. takže jde to i bez léků.

Doporučuji masticha užívat pravidelně a déle. Teprve tehdy nastane zlepšení. Antibiotika mi nezabraly zničili mi sliznici a problém zůstal. Pokud někdo má právě ten problém co jsem měla já (Helicobacter) doporučuji si upravit jednak stravu a užívat dlouhodobě právě mastichu i česnek ve formě tablet ne surový.

Gastroenterologem mi byl potvrzen nález HP a nasazena léčba antibiotiky, která nezabrala. Nechtěla jsem opět užívat antibiotká, tak jsem hledala jinou alternativu na internetu. Asi po 4 týdnech během užívání mastichy, jsem pociťovala zlepšení stavu, po 6 týdnech užívání jsem si udělala test na HP ze vzorku stolice a výsledek mě příjemně překvapil – byl negativní. 🙂 Doporučuji vyzkoušet tuto léčbu každému, kdo má problémy s HP, mně osobně léčba zabrala, z čeho se velmi těším, protože jsem se chtěla vyhnout kombinaci antibiotik, které jsem těžce snášela. Pevně doufám, že se problémy po čase nevrátí.

O Chioské mastiše jsem se dozvěděl od ošetřujícího gastroentrológa a z internetu. Žádné vedlejší účinky při užívání mastichy jsem nepociťoval, po zahájení jejího užívání přišlo zlepšení trávení. Chci jen doporučit, aby lidé nepodceňovali žádné nepříjemné projevy svého organismu (škytavka, reflux, dlouhotrvající kašel atd.), A čím dříve vyhledali lékařskou pomoc k určení diagnózy.

Určitě doporučuji každému ať vyzkouší a i preventivně se vracet k užívání alespoň jednou do roka, masticha je úžasný dar. Já jsem si antibiotiky jen narušila v organismu vše, co se dalo a to jsem se jim silně bránila. Vedle toho jsem byla na dietě, bez masa, mléčných výrobků, pekla jsem si bezvkáskový chleba, zelenina hlavně zelená, česnek, pórek, chilli papričky, čisté bylinné čaje, hodně čisté odstáté vody, žádné sladkosti, v ovoci je dost fruktózy a hlavně víra a klid v duši. ♥
Výsledky byly výborné, cca po měsíci jako jsem doužívala mastichu jsem šla na kontrolní testy po 2 krát a HP byl negativní, což po 7 dnech léčby na antibiotikách při kontrole byl stále pozitivní.

Kompletní přehled zkušeností s Chioskou mastichou naleznete v článku – masticha zkušenosti.

MastichaVědecké studie ohledně účinků Chioské mastichy

Přírodní terapii Chioskou mastichou se rozhodli prozkoumat Huwez, Thirlwell, Cockayne, Al’Aldeen. Svou studii publikovali ve vědeckém časopise The New England Journal of Medicine. Studie nesla příznačný název “Mastic Gum Kills Helicobacter Pylori” (masticha zabíjí Helicobacter pylori). Výsledkem studie je, že masticha dokáže léčit žaludeční vředy poměrně rychle, ačkoli mechanismus účinku látek v ní obsažených zůstává nejasný.

Z pohledu pacienta je pravděpodobně hodnotnější výzkum in vivo, jehož výsledky zveřejnili na portálu Science Direct autoři Dabos, Sfika, Vlatta a Giannikopoulos. Padesát dva pacientů rozdělili do čtyř skupin užívajících mastichu během dvou týdnů. Ve výsledku se zmiňuje, že pacienti snášeli mastichu velmi dobře a prokázal se její antibakteriální účinek.

Způsoby přežití bakterií v našem organismu jsou natolik komplexní, že ne vždy existuje jediný správný a jednoduchý přístup na jejich eradikaci. Antibiotická, ani přírodní léčba nemají stoprocentní účinnost a nejsou všelékem. Nicméně pro lidi, kterým Helicobacter prokazatelně způsobuje žaludeční problémy, se přírodní terapie mastichou jeví jako vhodná volba.

Přehled těchto, ale i dalších vědeckých studií naleznete v článku – Chioská masticha a vědecké studie nebo ve sborníku Vědecké studie o účincích Chioské mastichy na trávicí trakt.

Jaký produkt z mastichy zvolit

Nejúčinnějším produktem z mastichy je v současnosti Masticha Active. Jde o unikátní spojení Chioské mastichy s antibakteriálními účinky a Saccharomyces boulardii s probiotickými účinky. Spojením těchto dvou účinných látek do jedné tobolky dochází synergickým působením k vyššímu účinku, což se příznivě odráží i při celkové terapii. Z tohoto důvodu vždy doporučujeme při trávicích a žaludečních potížích zvolit Mastichu Active.