Původ chioské mastichy

Chioská masticha Chioská masticha je svým původem pryskyřice ze stromu pojmenovaného řečík lentišek, který lze nalézt na řeckém ostrově Chios. Díky tomu je i odvozen název této pryskyřice – chioská masticha. Masticha z Chiosu je již od starověku známá svými příznivými účinky zejména na žaludek a trávení. V Řecku a zemích Blízkého východu se v současnosti využívá jako oficiální léčivo, ale u nás je tento produkt zákonem definován jako přírodní doplněk stravy.

Pistáciovník Mastixový

Pěstování řečíku lentiška

Řečík lentišek si kvůli produkci mastichy vyžaduje důkladnou péči během celého roku. Roste velmi pomalu a pryskyřici začíná produkovat až v 5./6. roku života, poté ji aktivně produkuje až do 70. roku životního cyklu stromu. Kvůli vyšší produkci pryskyřice ze stromu jej pěstitelé přihnojují vlastním listím.

Zber mastichy

Sběr mastichy

Sběr mastichy se musí provádět citlivě a šetrně ke stromu. Kůra stromu se musí opatrně nařezávat. Z těchto zářezů na větvích a kmeni stromu začne postupně vytékat mastichová pryskyřice, kterou po ztuhnutí lze sklízet. Ztuhnutím této pryskyřice dostaneme první mastichový produkt – surovou chios mastichu, která je vhodná ke žvýkání.

Dalším zpracováním je možné tuto syrovou mastichu upravit do různých podob: rozdrtit na mastichový prášek, kapsle, či použít jako přísadu do mastichových žvýkaček. Kompletní nabídku produktů z originální chioské mastichy najdete na stránce: masticha produkty