Otázky týkající se mastichy

Co je to chioská masticha

Chioská masticha je přírodní produkt, který se získává z pryskyřice stromu řečík lentišek nacházejícího se zejména na řeckém ostrově Chios. Výtažky z chioské mastichy se odedávna používaly na různé terapeutické účely při mnoha zdravotních problémech. V současnosti je masticha z Chiosu považována za přírodní doplněk stravy, který se doporučuje užívat obvzláště při žaludečních potížích.

Více informací naleznete na stránce: Co je to masticha

Kdy užívat mastichu a jak vybrat správný produkt?

Při žaludečních a trávicích problémech jako jsou vředy, pálení žáhy, infekce bakterií helicobacter pylori nebo Crohnova nemoc je vhodné užívat mastichové kapsle nebo mastichový prášek. Žvýkání mastichových krystalů a žvýkaček doporučujeme k běžnému každodennímu užívání nebo i jako doplňkovou terapii k mastichovým kapslím a prášku.

Opravdu chioská masticha zabírá?

Masticha byla v historii předepisována při různých žaludečních potížích již starověkými řeckými lékaři. Za poslední desetiletí byly provedeny mnohé vědecké studie zabývající se jejími příznivými účinky. O zkušenostech našich uživatelů s chioskou mastichou se dočtete také v sekci Zkušenosti uživatelů.

Jaké jsou zkušenosti uživatelů?

O zkušenostech našich uživatelů s Chioskou mastichou se dočtete v sekci Zkušenosti uživatelů mastichy.

Kdy se dostaví požadovaný efekt?

Příznivé účinky lze cítit již po 2 týdnech užívání chioské mastichy. Avšak pro dosažení dlouhotrvajícího požadovaného efektu se doporučuje terapie o délce 1 až 3 měsíce (v závislosti na konkrétním problému).

Jak chutná masticha?

Masticha má zajímavou příjemnou pryskyřičnou chuť, která vznikne hlavně při žvýkání mastichových krystalů. Kapsle jsou samozřejmě bez chuti.

Mohou mastichu užívat i děti pod 6 let a těhotné a kojící ženy?

Chioská masticha se běžně používá v řecké kuchyni na dochucování jídel a nápojů. I když z dostupných vědeckých studií nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky, stále chybí cílené vědecké výzkumy, které by potvrzovaly bezpečnost jejího užívání u dětí do 6 let a těhotné a kojící ženy. Zákon v takových případech nařizuje užívání mastichy nedoporučit. Případnou konzumaci mastichy můžete konzultovat s vaším lékařem.

Dá se mastichou i předávkovat?

Při klinických studiích byla nejvyšší denní dávka mastichy 3 gramy, přičemž nebyly pozorovány žádné vedlejší účinky.

Při dlouhodobém užívání doporučujeme brát společně s mastichou i kvalitní probiotika.

Pro koho je masticha nevhodná?

Chioská masticha výrazně snižuje oxidaci LDL cholesterolu a jeho následné ukládání se v krevních cévách, což se může projevit mírným snížením krevního tlaku. Proto by osoby s příliš nízkým tlakem měly na začátku zvolit opatrněji dávkování. Konzumace chioské mastichy také není vhodná pro osoby trpící alergií na pryskyřici. I když masticha nemá žádné vedlejší účinky, kvůli chybějícím konkrétním studiím se nedoporučuje její konzumace těhotným a kojícím matkám.

Má masticha vedlejší účinky?

Z dosud provedených vědeckých studií nebyl při konzumaci chioské mastichy zaznamenán ani jeden vedlejší účinek. Velmi zřídka se však mohou vyskytnout případy, kdy je přímá konzumace chioské mastichy hůře snášena a může způsobovat nadýmání nebo průjem. Pokud by tyto symptomy neustupovaly ani po několika dnech terapie, doporučujeme přejít na žvýkání mastichových slz, kdy se mastichový pryskyřice nepolyká ale může zahodit po vyžvýkání účinných látek.

Může se masticha kombinovat s jinými léky?

Spolu s Chioskou mastichou nedoporučujeme užívat antacida a léky na blokaci tvorby žaludečních šťáv – tzv. inhibitory protonové pumpy (Helicid, omeprazol, nopalza a jiné). Rovněž buďte opatrní, pokud užíváte léky na snížení vysokého krevního tlaku (masticha snižuje cholesterol, čímž se mírně snižuje vysoký krevní tlak). Masticha active obsahuje probiotickou kvasinku, proto ji nedoporučujeme kombinovat s antimykotiky.

Může se masticha brát preventivně?

Chioská masticha je přírodní doplněk stravy a je vhodný i jako prevence.

Po užití mastichy je mi těžko. Co mám dělat?

Masticha má mírně zásadité účinky. V případě, že máte sníženou tvorbu žaludečních šťáv, můžete pociťovat mírnou tíhu. Podle posledních vědeckých studií vykazovala masticha značně vyšší účinnost v kyselém prostředí. Proto mastichu nedoporučujeme kombinovat s léky na blokaci tvorby žaludečních šťáv (tzv. Inhibitory protonové pumpy – Helicid, Nopalza a jiné). Naopak, je třeba tvorbu žaludečních šťáv podpořit. Velmi dobré zkušenosti mají uživatelé s jablečným octem. Jablečný ocet by měl být nefiltrovaný, ze sedlinou na dně láhve. Koupit jej můžete v každé prodejně se zdravou výživou. Doporučené dávkování je čajová až polévková lžička octa do sklenice s vodou (2-3dcl) 1-2 x denně, vypít před jídlem. Jablečný ocet doporučujeme užívat až 1-2 týdny po tom, jak jste začali užívat mastichu.

Lékař mi předepsal léky na helikobaktera. Mohu je brát spolu s mastichou?

Lékař Vám s největší pravděpodobností předepíše antibiotika a léky na blokaci tvorby žaludečních šťáv. Mastichu s antibiotiky kombinovat můžete, ale nedoporučujeme užívat antacida a léky na blokaci tvorby žaludečních šťáv – tzv. inhibitory protonové pumpy (Helicid, omeprazol, nopalza a jiné), které výrazně snižují účinek mastichy a úspěšnost terapie.

Jak posílit účinky Chioské mastichy?

Podle posledních vědeckých studií vykazovala masticha značně vyšší účinnost v kyselém prostředí. Proto mastichu nedoporučujeme kombinovat s léky na blokaci tvorby žaludečních šťáv (tzv. Inhibitory protonové pumpy – Helicid, Nopalza a jiné). Naopak, je potřeba tvorbu žaludečních šťáv podpořit. Velmi dobré zkušenosti mají uživatelé s jablečným octem. Jablečný ocet by měl být nefiltrovaný, s sedlinou na dně láhve. Koupit jej můžete v každé prodejně se zdravou výživou. Doporučené dávkování je čajová až polévková lžička octa do sklenice s vodou (2-3dcl) 1-2 x denně, vypít před jídlem. Jablečný ocet doporučujeme užívat až 1-2 týdny po tom, jak jste začali užívat mastichu.

Diagnostikovali mi helikobakter. Který produkt s mastichou je nejlepší?

Doporučujeme produkt Masticha active, obohacený o probiotickou kvasinku Saccharomyces boulardii, která výrazně zvyšuje účinnost terapie. Na úplnou eradikaci bakterie HP doporučujeme 50 denní kompletní mastichovou kúru.

Je masticha vhodná i pro celiaky?

Ano, masticha je vhodná i pro celiaky. Masticha Active obsahuje speciální probiotickou kvasinku Saccharomyces Boulard, která má příznivý vliv při léčbě tohoto onemocnění.

Jak dlouho třeba mastichu užívat a jaké je doporučené dávkování?

Helicobacter pyloriMasticha Active 2 kapsle 3x denně minimálně 1 měsíc (doporučujeme 50-denní Kompletní mastichový kúru)

Žaludeční vředyMasticha Active, 2 kapsle 3x denně minimálně 17 dní (1 balení)

Nevolnost a pálení žáhyMasticha active, 2 kapsle 3x denně dle potřeby

Děti 6-10 let: 1 kapsle 2x denně

Děti 11-15 let: 1 kapsle 3x denně

Od 16 let: 2 kapsle 3x denně

Jak zjistím, že mám helikobaktera?

Výsledky s nejvyšší přesností dosáhnete gastroskopickým vyšetřením u lékaře nebo testem ze stolice.

Jaké jsou příznaky helikobaktera a jak se přenáší?

Více informací o bakterii Helicobacter pylori naleznete v tomto článku.