helicobacter pylori

Co je to Helicobacter pylori
Helicobacter příznaky
Helicobacter přenos
Helicobacter test
Helicobacter léčba
Přírodní léčba helikobaktera

Co je to Helicobacter pylori?

Jednou z nejrozšířenějších infekcí v dnešní době je Helicobacter pylori (H.pylori), bakterie infikující organismus lidí a zvířat, která oslabuje přirozenou obranyschopnost žaludku. Usazuje se zejména v oblasti žaludku a dvanáctníku, kde může vyvolávat záněty a jiné zdravotní problémy.

Po zubním kazu bývá nejčastější infekcí vůbec. V případě několika bakteriálních infekcí existuje podezření, že hrají roli v rozvoji rakoviny, ale u žádné to zatím není tak prokazatelné, jako právě při H. pylori.

Studie ukazují, že H. pylori je hlavní příčinou rakoviny žaludku. Infekce H. pylori se sice ve většině případů v rakovinu nevyvine, infikovaní lidé však mají zvýšené riziko adenokarcinomu žaludku, což je typ rakoviny.

Helicobacter příznaky

zaludeční problémy

Příznaky helikobaktera jsou zejména v prvních fázích expanze této bakterie v organismu vcelku nepatrné. Mezi prvotní projevy patří:

  • žravost a nutkání stále něco jíst
  • těžké trávení
  • nadýmání a zápach z úst

Pokud při takových indikátorech nepodnikneme proti Helicobacteru žádné kroky, tak následně přicházejí pozdější příznaky infekce Helicobacterem, tehdy si většina lidí uvědomí, že něco s jejich organismem není v pořádku. Pozdějšími příznaky helikobaktera jsou:

  • bolesti žaludku,
  • říhání
  • zápach ze žaludku
  • výstup kyselých šťáv ze žaludku nahoru
  • pálení žáhy
  • hořká pachuť v ústech
  • pocit tlaků ze žaludku

Helikobakter přenos

Helikobakter přenos

Přenos helikobaktera nastává, pokud se nám bakterie helicobacter pylori dostane do trávicího traktu. Obzvláště obezřetní musíme být při ústní dutině, přes kterou se obvykle helicobacterem infikujeme. K přenosu dochází dvěma možnými cestami: ústa-ústa a stolice-ústa.

Ústa-ústa

Přenos helikobaktera cestou ústa-ústa nastává tehdy, když se infikujeme od osoby, která už je bakterií helicobacter pylori postižena. Taková nákaza může být způsobena například: líbáním nebo bezprostředním použitím neumytého nádobí po osobě infikované helicobacterem.

Stolice-ústa

Druhá cesta přenosu helikobaktera stolice-ústa nastává tehdy, pokud nejsme dostatečně obezřetní při osobní hygieně po vykonání potřeby. Tento způsob nákazy helicobacterem je zvláště rizikový pro malé děti.

helicobacter pylori test

Helikobakter test

Pokud jste na sobě zpozorovali několik z těchto příznaků helikobaktera, tak bude asi nejvhodnějším řešením otestovat přítomnost bakterie helicobacter pylori ve vašem organismu, abyste měli jistotu, zda vás helicobacter infikoval a máte začít vůči němu léčbu. Testy na diagnostiku helikobaktera se v současnosti dělají několika způsoby, přičemž při některých nemusíte ani vůbec navštívit svého lékaře kvůli diagnostice. Standardně se provádějí tyto testy: gastroskopií test, dechový test a test ze stolice.

Gastroskopie

Nejméně příjemné, ale zároveň nejprospěšnější je gastroskopické vyšetření. Lékař vám zavede hadičkou sondu do žaludku a pomocí ní odebere vzorek ze žaludeční sliznice. V laboratoři zjistí, zda vás postihl helicobacter pylori. Gastroskopickým zkoumáním se dají odhalit i další problémy, které helicobacter vyvolává například zánět žaludku nebo žaludeční vředy.

Dechový test

Dále existuje možnost vyžádat si dechový test, který je však časově i finančně značně náročnější a méně přesný.

Test ze stolice

Nejjednodušší a zároveň velmi přesnou možností je test na helicobacter ze stolice. Test se provádí volně dostupným testerem. Výhodou tohoto testu na helikobakter je možnost se otestovat svépomocí doma během několika minut a bez nutnosti absolvovat zdlouhavé návštěvy lékaře. Spolehlivost testu ze stolice je více než 99%, čili je srovnatelný s vyšetřením u lékaře. Test na helikobakter si můžete koupit na stránkách mastichahop.cz.

Helikobakter pylori test

Helikobakter léčba

Léčba helikobaktera medicínskou formou závisí na stupni infekce. Čím více se bakterie helicobacter pylori v našem organismu přemnožila, a čím větší žaludeční problémy nám způsobuje, tím tvrdší léčbu je nutné podstoupit. Standardně se provádí kombinací více druhů antibiotik pro maximalizování účinků léčby. V současnosti však stále roste množství lidí, kteří agresivní léčbu antibiotiky odmítají a stále více je zajímá přírodní léčba a výživové doplňky, které mají schopnost zmírnit nebo zcela odstranit problémy vyvolané bakterií helicobacter pylori.

Helicobacter přírodní léčba

Přírodní léčba helikobaktera pomocí Chioské mastichy.

V současné době je známo několik potravin a přírodních doplňků stravy působících proti žaludečním problémům způsobeným bakterií helicobacter pylori. Nejvíce prozkoumaná z nich je zřejmě Chioská masticha. Její baktericidní efekt poprvé popsal Huwez a kolektiv. V laboratorní studii Maron s kolektivem bylo popsáno vyhubení patogenu helicobacter pylori na úrovni padesáti až devadesáti procent v závislosti na koncentraci preparátu (125 až 500 mikrogramů / mL). Na základě studií in vivo (v živém organismu) lze v některých případech hovořit o významném snížení kolonizace helicobacterem, významnost působení mastichy je v nich však nižší než byla při pokusech ve zkumavce. Podle studie Dabosa s kolektivem bylo odstranění helikobaktera dosaženo v něco přes třetině případů.

Jaký produkt si vybrat?

Masticha active

Masticha Active – nejúčinnější zabiják helikobaktera

Masticha active je díky unikátnímu složení v současnosti nejsilnější a nejúčinnější produkt s chioskou mastichou na trhu. Masticha active je obohacena o probiotickou kvasinkuSaccharomyces boulardii, která prokazatelně zvyšuje účinek léčby, zlepšuje kvalitu střevní mikroflóry a eliminuje případné vedlejší účinky terapie. Úspěšnost samotné terapie se zvyšuje na 80%, ve srovnání s přibližně 70% bez přidání S. boulardii. Vyplývá to z dostupných studií Dr. Szajewskou a kol. ve sborníku Alimentary Pharmacology and Therapeutics. Za přínos v likvidováni helikobaktera je pravděpodobně odpovědných několik faktorů: vzájemné pronikání s účinky bakteriálních toxinů jako i s uchycováním bakterií samotných, příznivý vliv na střevní mikroflóru a rovnováhu v množství mastných kyselin. Samotné užívání probiotické kvasinky Saccharomyces boulardii při standardní léčbě Helicobacteru pylori snížilo riziko antibiotiky vyvolaných průjmů ze 17% na necelých 7%.

Masticha-kapsuleMasticha active – dávkování

Doporučené dávkování je 2 kapsle 3x denně alespoň 20 minut před jídlem. 1 balení Masticha active obsahuje 100 kapslí, což vystačí zhruba na 17 dní.