Záněty dásní a ostatních částí parodontu – závěsného aparátu zubů – patří spolu se zubním kazem k nejčastějším onemocněním lokalizovaným v ústní dutině. I když příčin jejich vzniku a spolupodílejících se faktorů je celé množství, velmi často jsou za zánětlivý proces odpovědné bakterie, usazující se na zubech a dásních, jejichž přítomnost, spolu s nevhodnými stravovacími návyky a chybnou či nedostatečnou ústní hygienou, může stát za nástupem uvedených problémů.

Masticha a paradontóza

Tři stádia paradontózy

Závěsný aparát zubů tvoří zubní cement, kosti podobné tvrdé tkáni, pokrývající povrch zubního kořene; vazivová tkáň, periodoncium, připojující kořen zubu k jeho lůžku v kosti; alveolární výběžky čelisti a sáňky, obsahující lůžka kořenů zubů a nakonec dáseň – měkká tkáň nazývaná také gingiva. V závislosti na úbytku vláken periodontálních ligamentů rozlišujeme trojici stádií paradentózy. Její léčba je pochopitelně nejúčinnější v počátečním stadiu, které doprovází jen mírný otok a zarudnutí dásní s občasným krvácením z nich. V případě zanedbání může zánět gradovat, ve druhém stádiu vznikají mezi zubem a dásní prostory často vyplněné hnisem. Následně dochází k obnažování zubních krčků, zuby se rozestupují, začínají se kývat, přičemž může dojít až k uvolňování zubů, ústupu čelistní kosti a transportu bakterií krevním řečištěm ke vnitřním orgánům lidského těla. Poslední z jmenovaných symptomů patří k nejhoršímu, třetímu stadiu paradontózy, u kterého jsou již možnosti léčby omezené a vyžaduje často radikálnější postupy.

paradontóza - masticha

Zubní pasta s Chioskou mastichou

Chioská masticha v prevenci a léčbě paradontózy

I při péči o ústní dutinu a předcházení paradontózy platí slova známé kanadské spisovatelky Lucy Maud Montgomeryová, podle níž je „kapka prevence hodná litru medicíny“. Díky četným vědeckým studiím, které se věnovaly vlivu žvýkání chioské mastichy na množství bakterií ve slinách, jejím antibakteriálním účinkům, působení na snižování tvorby zubních povlaků a v neposlední řadě i vlivu na kariogenní – zubní kaz vytvářející – bakterie, můžeme na základě důkazů tvrdit, že látky obsažené v této přírodní pryskyřici jsou velmi dobrou prevencí proti vzniku onemocnění ústní dutiny i vhodnou součástí jejich léčby.

Předcházet vzniku paradontózy lze důslednou ústní hygienou včetně pravidelného čištění mezizubních prostor dentálními nitěmi, odstraňováním i prevencí vzniku zubního kamene i zubních kazů. Masticha pochopitelně nenahrazuje mechanické metody čištění zubů, ale je jejich vhodným doplňkem, ať už ve formě čisté krystalické pryskyřice, nebo účinné látky obsažené ve žvýkačkách a zubních pastách. Velmi vhodné je zároveň omezení sladkých nápojů a jídel, konzumace alkoholu a kouření. Paradontózu způsobenou zubním plakem si nelze zaměňovat s jejím formami způsobenými závažnějším celkovým onemocněním, spojenou s krevními chorobami, podvýživou, geneticky podmíněnými diagnózami, či způsobenou léky. Diferenciace a léčba závažnějších stavů proto patří výhradně do rukou odborníků.

Více o Chioské mastiche se dočtete také v článku: Co je to masticha