Anatomie aterosklerózy v arterii v důsledku cholesterolu

Anatomie aterosklerózy v arterii v důsledku cholesterolu

Co je cholesterol

Vysoký cholesterol lze zařadit k častým zdravotním problémům v mnohém spojeným se stravovacími návyky. Cholesterol je v podstatě lipid, tuk ze skupiny steroidů. A přestože má v lidském těle důležitou roli, může napáchat i hodně zloby. Cholesterol se tvoří v játrech, ale přijímáme ho i ve stravě. Jeho obsah je patrný především v živočišných tucích, ale také mase, mléku, sýru, či vajíčkách.

Dobrý a špatný cholesterol

LDL – špatný cholesterol

Typ cholesterolu označován jako LDL (špatný cholesterol) roznáší tuky po celém těle. Při vhodných podmínkách se tyto tuky usazují v cévách, což má za následek snížený průtok krve a zároveň zvýšené riziko vzniku aterosklerózy. Právě ateroskleróza je příčinou kardiovaskulárních potíží jakými jsou např. srdeční infarkt, či mozková mrtvice.

HDL – dobrý cholesterol

HDL cholesterol (dobrý cholesterol) naopak z tkání odstraňuje přebytečné tuky a vrací je zpět do jater. Tento typ cholesterolu má ochranné účinky před rozvojem onemocnění cév, srdce a mozku.

Koncentrace dobrého cholesteolu (HDL) a špatného cholesterolu (LDL) v organismu se dají zjistit jednoduchým testem, který se dělá nalačno.

Jak snížit cholesterol

V případě problémů s vysokým cholesterolem je vhodné vyvarovat se především těchto rizikových indikátorů:

  • nezdravá strava bohatá na vysoký obsah nasycených živočišných tuků
  • nadváha
  • nedostatek pohybu
  • alkohol
  • kouření
  • některé druhy léků (diuretika, betablokátory, kortikoidy)

Problémy s vysokým cholesterolem také mohou způsobovat i chronická onemocnění jako např .: cukrovka, nesprávná činnost štítné žlázy, onemocnění jater, ledvin, či slinivky. Rizikové jsou samozřejmě i genetické faktory, při kterých je třeba sledovat zejména výskyt cévních problémů, infarktu či mozkové příhody v rodinné historii.

Jak na cholesterol přírodně

Kromě omezení možných rizikových faktorů lze zajistit snížení vysokých hodnot cholesterolu i pomocí přírodní medicíny. K vhodným přírodním prostředkům pro snížení cholesterolu se řadí také Chioská masticha, ze které doporučujeme především Masticha Active.