Existuje jen jediné místo na světě, kde se strom Pistacius lentiscus vyskytuje v podmínkách, které mu dávají sílu produkovat léčivou pryskyřici masticha uznávanou v přírodním léčitelství již staletí.

Tím místem je jižní část ostrova Chios, který je pátým největším řeckým ostrovem, ležící nedaleko Turecka.

Přestože severní část Chiosu je hornatá a kamenitá, jižní je doslova poseta stromy pistáciovníka. Tradice pěstování stromu Pistacius lentiscus je důležitou součástí historie samotného ostrova. Pěstování těchto stromů ovlivňovalo prosperitu ostrova. V roce 1822 se na ostrově udál tzv. chioský masakr, kdy byla většina obyvatel vyvražděna po nápadu Turků. Ostrov měl v tomto období velkou samostatnost a důležitost v rámci Osmanské říše a to právě kvůli důležitému obchodnímu artiklu – masticha. To, že se masticha pěstuje a získává na tomto ostrově ochránilo některé obyvatele před masakrem, hlavně tradiční pěstitelské rodiny.

Masticha je jednoduše spjata se životem domácího obyvatelstva už od dob jejich dávných předků. Důvodem je i to, že vysazování nových stromů je vždy s výhledem na následující generaci, stromy pistaciovníka dokáží produkovat léčivou mastichu až téměř sto let a zajišťovat obživu pro několik generací.

Pěstování stromů Pistácie Lentiscus

Pistacius lentiscus je strom nízkého vzrůstu, v našich podmínkách bychom ho označili možná spíše za velký keř. Jeho větve se táhnou do stran a je hustě pokrytý listím.

Pěstuje se v sadech, často v kaskádovitých oblastech, které jsou pro Chios typické. Sady většinou nejsou odděleny ploty, či jinými hranicemi, přesto každý z nich patří konkrétní chioskej rodině, která se o něj stará od jara až do pozdního podzimu. Péče o stromy je velmi důležitou součástí života chioských rodin – z produkce mastichy si umí zajistit lepší život, přivydělat si a dát práci členům rodiny, kteří ji na tomto malém ostrově vědí najít jen těžko.

Během našeho putování ostrovem a poznávání všeho, co s mastichou souvisí jsme měli možnost se setkat s několika autentickými rodinami, které se věnují pěstování a zpracování mastichy. Našli jsme je na polích, při těžké práci na kolenou, v prachu, ale na tvářích jim nikdy nechyběl úsměv a hrdost na to, že zdědili a nadále kultivují tak výjimečnou rostlinu.

Jen na ostrově Chios

Jednou z největších zajímavosti, kterou jsme se na ostrově dozvěděli a která nás utvrdila v tom, jaká je masticha jedinečná je to, že se stromy Pistacius lentiscus, které by produkovaly masticha, nedají vypěstovat nikde jinde na světě. Po tom, jak v minulosti Turci a jiné národy zjistily její hodnotu (masticha se v antice vyvažovala zlatem, později stříbrem) bylo přirozené, že se snažili stromy přenést i na jiné řecké ostrovy, do Turecka a ostatních zemí s podobným podnebím a podmínkami. Na mnoha místech se stromy neuchytily vůbec a tam, kde se jim i podařilo vyrůst se stalo, že přes dodržení tradičních postupů, tyto stromy jednoduše neprodukovali mastichu. Pryskyřice, která ze stromů proudila byla tmavé barvy a kompletně bez léčivých látek, na rozdíl od mastichy z ostrova Chios.

Ptali jsme se na vysvětlení tohoto jevu, odpověď domácích byla však jednoznačná – je to mystická záležitost, mastichu jim podle legendy seslali bohové.

Věda mluví také o specifickém složení vulkanické půdy, o výjimečných slunečních podmínkách, ale nám se více líbí verze samotných obyvatel Chiosu 🙂

Za úspěšným pěstováním mastichy jsou roky péče mnoha generací, předávání zkušeností, z otce na syna a z matky na dceru napříč staletími. Tato péče je odměněna dobrou úrodou mastichy v podobě velkých a čistých krystalů.

Zajímá vás více o tom, jak se léčivá masticha získává ze stromů pistaciovníka? Sledujte náš další článek o mastiche z ostrova Chios, který je věnován pěstování a sklizni mastichy.