Pálení žáhy je v dnešní době fenomén, který trápí velké procento populace. Podle statistik problémy s pálením žáhy v Česku zažívá až třetina obyvatelstva. Pálení žáhy je charakteristické nepříjemnými tlaky ze žaludku. Může být zapříčiněno těžko stravitelným jídlem, špatnými stravovacími návyky, může však vystupovat i jako příznak vážnějšího žaludečního onemocnění.

Pálení žáhy – příznaky

Pálení žáhy je důsledek výstupu žaludečních kyselin ze žaludku do oblasti jícnu, který není uzpůsoben pro zpracování těchto žaludečních kyselin, což následně vyvolává v našem organismu nepříjemné pocity. Tento proces se projevuje tlaky, či bolestí za hrudní kostí procházející do celé břišní dutiny. Při pálení žáhy se také mohou vyskytnout problémy s říháním, nevolností a nadýmáním.

zaludeční problémy

Pálení žáhy – příčiny

Pálení žáhy bývá nejčastěji zapříčiněno špatným trávením, či nadměrným požíváním potravin nevhodných pro trávení. Mezi potraviny, které vyvolávají pálení žáhy lze zařadit: kořeněné, mastné a kyselá jídla, čokoládu, sladké pečivo, citrusové plody, rajčata, některé sušené potraviny, mentol, alkohol, nápoje s obsahem kofeinu a sycené nápoje.

Pálení žáhy může být také důsledkem nesprávných stravovacích návyků. Negativní vliv může nastat, pokud nedodržujeme tyto zásady zdravého jedení: důkladně žvýkat potravu, pomalu polykat, jíst malé porce, hodně pít (neslazené), nejíst pozdě večer, nejít si lehnout bezprostředně po jídle.

Pálení žáhy – pomoc

V případě, že zaznamenáváte pálení žáhy pravidelněji – zpravidla několikrát týdně a ne jen jako následek nežádoucích jídel, je možné, že vás postihla bakterie helicobacter pylori sídlící v oblasti žaludku. Tato bakterie vyvolává mnohé žaludeční problémy, které mohou vyústit až do vzniku žaludečních vředů, či rakoviny žaludku. V takovém případě je nutné navštívit lékaře. Pokud bychom měli sepsat pár domácích tipů, co pomáhá na pálení žáhy, tak bychom určitě zavedli jisté změny v jídelníčku (dát přednost lehčím jídlům), dodržovat zásady zdravého stravování, případně užívat vybrané výživové doplňky podporující trávení a správné fungování žaludku.

Mezi výživové doplňky podporující správné fungování žaludku lze zařadit i chioskou mastichu.

Pálení žáhy