O různých způsobech zpracování mastichy

První podoby mastichy – mastichový krystaly

Chioská masticha je známá účinná přírodní látka již od dávného starověku, kdy ji používali řečtí lékaři na potlačení několika zdravotních neduhů. Chioská masticha se tehdy využívala v podobě mastichových krystalů, nebo rozdrcena na prášek. Od těch dob se však mnoho změnilo, účinkem mastichy se věnuje stále více vědeckých výzkumů a neustále přibývají i ohlasy a doporučení uživatelů mastichy. V závislosti na tom se masticha začala upravovat do více podob, aby byla lidem při jednotlivých zdravotních potížích přístupnější. Více o tomto tématu se dočtete v následujících řádcích.

Jak působí Chioská masticha?

Originální Chioská masticha obsahuje více účinných látek, které zaručují její příznivé působení na stav lidského organismu. K nejzásadnějším účinkům mastichy lze zařadit:

  • antibakteriální působení
  • antimykotické působení
  • antiseptické působení

Vliv účinných látek mastichy se díky tomu projevuje při postižení několika zdravotními neduhy. V nejčastějších případech byly zaznamenány příznivé účinky mastichy při problémech jako:

  1. ateroskleróza / vysoký cholesterol
  2. trávicí a žaludeční potíže (Helicobacter pylori)
  3. paradentóza a problémy s ústní dutinou
  4. kožní problémy

Vznik různých produktů z mastichy

Pro špecifičtější působení Chioské mastichy proti jednotlivým zdravotním potížím se začala masticha upravovat do různých podob – produktů, můžete tak narazit například na mastichový tobolky, mastichový prášek, zubní pastu z mastichy, ale například i mastichový likér.

Mastichový tobolky, 90 ks

Masticha v České republice

Na českém trhu se masticha nejvíce rozšířila v podobě mastichových kapslí, kterým primárním místem působení je žaludek, a tedy napomáhají při více trávicích a žaludečních potížích, obzvláště bakterií Helicobacter pylori, kterou dokáže masticha svými antibakteriálními účinky úspěšně eliminovat.

Masticha v Řecku

Nicméně v Řecku, odkud originální masticha pochází, lze nalézt mnohem různorodější způsoby úpravy mastichy. Masticha se tam stala součástí tradiční řecké kuchyně, používá se jako účinný antibakteriální hygienický prostředek, součást různých zdravotních kúr, ale i cukrovinek a likérů.