Na trhu se objevila kapsulovaná masticha s prebiotiky. Masticha s prebiotiky není žádnou novinkou, jedním z najpoužívanješích prebiotik je inulin, který obsahuje mastichový prášek až 39%. Novinka je pouze jeho kapsulovaná forma.

Střevní mikroflóra

Střevní mikroflóra sestává z miliard bakterií, jsou mezi nimi fekální mikroorganismy (Enterobacter, Streptococcus, Staphylococcus), ale i tělu velmi prospěšné bakterie zastoupeny laktobacily a bifida bakteriemi (Lactobacillus, Bifi dobacterium).
Masticha obsahuje antibakteriální látky, přírodní probiotika, kterými se strom chrání před infikováním bakteriemi. Shodou okolností jsou účinné látky mastichy zároveň prospěšné pro lidský organismus. Při dlouhodobém užívání (více než 7 týdnů), však masticha zanechá stopy na střevní mikroflóře. Nevybírá si jaké druhy bakterií vyhubit a jaké ne. Je proto důležité chránit střeva probiotiky.

Jaký je rozdíl mezi probiotiky a prebiotiky

Probiotika
Probiotika jsou živé mikroorganismy, příznivě ovlivňující střevní mikroflóru a zdravotní stav lidí a zvířat. K probiotikům patří již zmíněné bakterie kmenů Lactobacillus, Bifidobacterium, ale i kvasinky rodu Saccharomyces.

Prebiotika
Prebiotika jsou sacharidy v potravě, nestravitelné enzymy trávicího traktu. Střevní bakterie je však dokáží štěpit a vytvořit tak látky důležité pro metabolické procesy vyživující střevní epitel. Prebiotika podporují růst a aktivity některých kmenů mikroflóry. Slouží jako potrava pro prospěšné bakterie žijící ve střevech.
Prebiotika jsou například v inulinu z kořene čekanky, nebo v chlorelle, ale v nejpřirozenější formě je obsahuje cibule, česnek, pórek, kukuřice, chřest, banány, topinambur, ale i med a psyllium (slupka z indického jitrocele).

Masticha s probiotiky

Masticha s probiotiky pod obchodním názvem Masticha Active obsahuje kvasinku Saccharomyces boulardii, která osídlí střevo a chrání jej tak před patogenními bakteriemi. Jelikož je Saccharomyces probiotikum na bázi kvasinek, antibakteriální látky obsažené v mastiše jsou pro něj neškodné. Saccharomyces se z lidského organismu ztratí do pěti dnů po zastavení podávání. Je proto důležité po doužívání mastichy obnovit bohatou střevní mikroflóru probiotiky na bázi laktobacilů a bifida bakterií.

 

Masticha s prebiotiky

Jelikož prebiotika jsou pouze “potravou” pro probiotika, masticha s prebiotiky je vhodná tehdy, pokud současně s mastichou člověk užívá i probiotika na bázi bakterií. Nutnost užívat současně s mastichou obsahující prebiotika i probiotika nejen zvyšuje náklady na terapii o cenu probiotik ale také způsobuje diskomfort při užívání. Aby se totiž zajistil jejich účinek, doporučuje se užívat je vždy dvě hodiny po mastiche.

Pokud uvažujete, zda je lepší užívat mastichu s prebiotiky,nebo mastichu s probiotiky, berte v úvahu, že při mastiše s prebiotiky je třeba užívat probiotika nejen po terapii, ale i během ní. Naproti tomu masticha s probiotickou kvasinkou chrání střevní trakt již během terapie.

Masticha active je zatím jediným spojením antibakteriální látky s probiotikem.